Leśna Kuchnia cz. 67 – Obiad niedzielny: młoda kapusta zasmażanaTradycyjny obiad niedzielny w większości domów w Polsce? Zapewne najwięcej zależy to od regionu, inny będzie w Białymstoku, inny w Opolu a inny w Elblągu. Na północy najczęściej podaje się rosół z kury oraz porządny kotlet schabowy (z kością lub bez), zwykle w towarzystwie zasmażanej kapusty. Takim obiadem bez problemu można pochwalić się każdemu obcokrajowcowi i z dumą podkreślić, że to kuchnia rdzennie polska.
Wyżej wymienione dania, mimo że w przygotowaniu banalnie proste bardzo rzadko są szykowane i spożywane w plenerze. Postanowiliśmy więc przygotować niedzielny obiad dla 4 osób w środku lasu, głównie po to aby sprawdzić czy to się w ogóle uda, jak obiad będzie smakował i ile to zabierze czasu. Dziś opisujemy część drugą: Kapusta zasmażana.
Potrzebujemy:

·         Młoda kapusta – 1 główka
·         Cebula – 2 szt.
·         Wędzony boczek, podgardle lub pachwina – 200g
·         Koper – pół pęczka
·         Sól, pieprz, kminek, cytryna, jagody jałowca
·         Odrobina mąki do zagęszczenia

Cebulę i wędzone mięso kroimy w kostkę i zesmażamy na złoty kolor z dodatkiem kilku jagód jałowca i łyżeczki kminku. Do kociołka wrzucamy drobno pokrojoną młodą kapustę, zalewamy wodą w ilości około pół litra i dusimy pod przykryciem tak długo, aż kapusta zmięknie. Potrwa to około 20 minut. Danie doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Na koniec zagęszczamy danie odrobiną maki rozbełtanej w 100 ml wody. Trzymamy nad ogniem jeszcze kilka minut i podajemy gorące: solo lub jako dodatek do innych dań np. kotleta schabowego.


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.