Leśna Kuchnia cz. 140 – Krążki cebulowe

 

Klasyka przekąsek rodem z USA, zapewne nie mniej słynna niż pakcakes czy chili con carne.  Danie jest proste w przygotowaniu i nawet szybko to wychodzi, jeżeli ma się w miarę konkretne, szerokie naczynie do smażenia na głębokim tłuszczu. Najlepsza byłaby patelnia.  Nas niestety dopadła skleroza i z naczyń zabraliśmy tylko kankę do gotowania wody. Cóż było robić – smażyliśmy w tej kance. Na raz wchodziły do środka 4 sztuki. Smak wyborny, ale nie najedliśmy się tym razem do pełna.

 

Potrzebujemy:

● Cebula – 5 szt.

● Tłuszcz do smażenia (olej rzepakowy + smalec)

● Mąka i bułka tarta do panierowania

● Proszek do pieczenia

● Sól, ostra papryka

● Woda gazowana (lub piwo)

 

Cebulę obieramy, po czym tniemy w grube na mniej więcej 1cm krążki. Najlepiej jeżeli cebule są znacznej wielkości, przyspieszy to później prace przy panierowaniu. Rozdzielamy poszczególne warstwy, usuwamy cienką, białą błonę która je spaja.

Jeżeli chcemy żeby cebula miała bardziej łagodny smak, musimy wrzucić ją na pół godziny do osolonej wody. Pominęliśmy ten krok.

Do miski lub innego naczynia wsypujemy 200g mąki, łyżeczkę soli, łyżeczkę proszku do pieczenia i paprykę ostra w ilości ile-kto-lubi. Mieszamy suche składniki, dodajemy wodę (lub piwo) w ilości podobnej do masy suchych składników, czyli powiedzmy 250ml. Po wymieszaniu uzyskujemy ciasto podobne w konsystencji do naleśnikowego.

Olej i smalec umieszczamy w naczyniu do smażenia (patelnia, garnek, kociołek, kanka) i umieszczamy nad ogniem. Czekamy, aż porządnie się rozgrzeje.

Bezpośrednio przed smażeniem panierujemy krążki cebuli: najpierw w cieście, następnie w bułce tartej.

Smażymy na gorącym, głębokim tłuszczu. Na raz wrzucamy taka ilość, aby smażące się krążki tworzyły na powierzchni jedną warstwę. Po kilkudziesięciu sekundach odwracamy krążki patyczkiem na drugą stronę, aby usmażyły się równomiernie.  Minuta, góra, dwie, i przekąska gotowa.

Możemy spożywać je solo lub z rozmaitymi dipami, z których zdecydowanie najlepszy to zimne piwo :)

 

Krążki cebulowe onion rings z ogniska

Krążki cebulowe onion rings z ogniska

Krążki cebulowe onion rings z ogniska

Krążki cebulowe onion rings z ogniska

Krążki cebulowe onion rings z ogniska


Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.